MyBB Pro

P30-ART

لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
اعلانات انجمن(حتما مطالعه بفرمائید) :

متقين كيانند؟؟؟؟؟؟( در گفتار اميرالمومنين)
زمان کنونی: ۳-۵-۱۳۹۶, ۰۱:۵۱ عصر
کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان
نویسنده: مجنون حيدر
آخرین ارسال: parscom7
پاسخ: 6
بازدید: 1484

ارسال موضوع ارسال پاسخ

رتبه موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نویسنده پیام
*
آبدارچی هیئت

وضعیت : آفلاین
شماره کاربر :739
ویترین مدال ها :0

پست‌ها: 43

اعتبار: 6

حالت من: هیچ کدام

ارسال: #1
خطبه ی همام قسمت(1)

يكى از اصحاب امير مؤمنانعلیه السلامبه نام‏«همام‏»كه مردى عابد و پرهيزكار بودبآنحضرت عرض كرد:اى امير مؤمنان!پرهيزكاران را برايم آن چنان‏توصيف كن كه گويا آنان را با چشم مى‏نگرم‏»!

اما امامعلیه السلامدر پاسخش درنك فرمود:آن گاه فرمود:«اى همام!از خدا بترس ونيكى كن كه‏«خداوند با كسانى است كه تقوا پيشه كنند و با كسانيكه نيكوكارند»(نحل-128)
ولى همام باين مقدار قانع نشد(و در اين باره اصرار ورزيد)تا اينكه امام تصميم‏گرفت صفات متقين را مشروحا برايش بازگو كند.پس از آن خداى را ستايش و ثنانمود و بر پيامبرش درود فرستاد.سپس فرمود:
اما بعد:خداوند سبحان مخلوق را آفريد در حاليكه از اطاعتشان بى‏نياز و از معصيت‏آنان ايمن بود،زيرا نه نا فرمان گناهكاران به او زيان مى‏رساند و نه اطاعت مطيعان به‏او نفعى مى‏بخشد.
روزى و معيشت آنان را بينشان تقسيم كرد و هر كدام را در دنيا به جاى خويش قرارداد،اما پرهيزكاران در دنيا داراى اين صفات برجسته‏اند:گفتارشان راست،پوشش‏آنان ميانه روى،و راه رفتنشان تواضع و فروتنى است. ..
(ادامه دارد)
ده ارسال آخر من :

تمام انبا ابراز کردند
که با نام علی اعجاز کردند
(آخرین ویرایش در ۶-۳-۱۳۹۰ ۰۷:۵۲ عصر توسط مجنون حيدر.)
۶-۳-۱۳۹۰ ۰۷:۵۰ عصر
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
مدیر کل

شماره کاربر :1
ویترین مدال ها :1

پست‌ها: 5,447

اعتبار: 37

حالت من: Narahat

ارسال: #2
RE: متقين كيانند؟؟؟؟؟؟( در گفتار اميرالمومنين)
خطبه متقین بسیار آموزنده و زیباست ممنون میشیم ادامه خطبه رو درج بفرمائید با تشکر فراوان.
ده ارسال آخر من :

امام حسین علیه السلام فرمودند:
أَعجَزالنّاسٍ مَن عَجَزَ عَنِ الدُّعاء
عاجزترین مردم کسی است که نتواند دعا کند.
سامانه ارتباطی انجمن مذهبی و ارزشی عشاق الحسین علیه السلام
30008909000014
۶-۳-۱۳۹۰ ۰۸:۵۱ عصر
بازدید از وبسایت این کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
*
آبدارچی هیئت

ارسال: #3
خطبه ی همام ( قسمت2)

روحهاى آنان حتى يك چشم برهم زدن از شوق پاداش و از ترس كيفر در جسمشان‏قرار نمى‏گرفت،خالق و آفريدگار در روح و جانشان بزرك جلوه كرده(بهمين جهت)غيرخداوند در نظرشان كوچك است.آنها به كسى مى‏مانند كه بهشت را با چشم ديده و در آن‏متنعم است و همچون كسى هستند كه آتش دوزخ را مشاهده كرده،و در آن معذب است،قلب‏هاشان پر از اندوه و(انسان‏ها)از شرشان در امان،بدن‏هاشان لاغر،و نيازمندى‏هايشان‏اندك،و ارواحشان عفيف و پاك است،براى مدتى كوتاه در اين جهان صبر و استقامت ورزيدندو راحتى بس طولانى بدست آوردند،تجارتى است پرسود كه پروردگارشان بر ايشان فراهم‏ساخته،دنيا(با جلوه گريهايش)خواست آنها را بفريبد ولى آنها فريبش را نخوردند و آنرانخواستند دنيا(بالذاتش)آنها را اسير خود سازد ولى آنها با فداكارى،خويشتن را آزاد ساختند.

(پرهيزكاران)در شب همواره بر پا ايستاده‏اند،قرآن را شمرده و با تدبر تلاوت‏مى‏كنند،با آن جان خويش را محزون مى‏سازند و داروى درد خود را از آن مى‏گيرند،هر گاه به آيه‏اى برسند كه در آن تشويق باشد با علاقه فراوان به آن روى آورند و روح‏و جانشان با شوق بسيار در آن خيره شود،و آن را همواره نصب العين خود مى‏سازند،و هرگاه به آيه‏اى برخورد كنند كه در آن بيم باشد. ( ادامه دارد)

(آخرین ویرایش در ۶-۳-۱۳۹۰ ۱۰:۱۲ عصر توسط مجنون حيدر.)
۶-۳-۱۳۹۰ ۱۰:۱۱ عصر
*
آبدارچی هیئت

ارسال: #4
خطبه ی همام |( قسمت3)

و اما در روز دانشمندانى بردبار،و نيكوكارانى با تقوا هستند،ترس و خوف بدنهاى‏آنها را همچون چوبه تيرى لاغر ساخته،چنانكه ناظران،آنها را بيمار مى‏پندارند اماهيچ بيمارى در وجودشان نيست‏بيخبران مى‏پندارند آنها ديوانه‏اند در حالى كه انديشه‏اى‏بس بزرك آنان را به اين وضع در آورده.

از اعمال اندك خويش خشنود نيستند و اعمال فراوان خود را زياد نمى‏بينند،آنان‏خويش را متهم مى‏سازند،و از كردار خود خوفناكند.هر گاه يكى از آنها ستوده شوند از آن‏چه در باره‏اش گفته شده در هراس مى‏افتد و مى‏گويد:من از ديگران نسبت‏بخود آگاه ترم!وپروردگارم به اعمالم از من آگاه‏تر است.

(مى‏گويد)بار پروردگارا ما را در مورد گناهانى كه به ما نسبت مى‏دهند مؤاخذه مفرما!

و نسبت‏به نيكى‏هائيكه در باره ما گمان مى‏برند ما را از آن برتر قرار ده!و گناهانى را كه‏نميدانند بيامرز!

از نشانه‏هاى آنان اين است:

در دين نيرومند،نرمخو و دور انديش،با ايمانى مملو از يقين،حريص در كسب‏دانش،و داراى علم توام با حلم،ميانه‏رو در حال غنا،در عبادت خاشع،در عين تهيدستى‏آراسته،در شدائد بردبار،طالب حلال،در راه هدايت‏با نشاط،از طمع دور،اعمال نيك‏را انجام مى‏دهد اما بازهم ترسان است،روز را شام ميسازد و همش سپاسگزارى است،شب‏را به روز مى‏آورد و تمام فكرش ياد خدا است،مى‏خوابد اما ترسان است و بر ميخيزدشادمان است ترس او از غفلت و شادمانى او به خاطر فضل و رحمتى است كه به او رسيده،هرگاه نفس او در انجام وظائفى كه خوش ندارد سركشى كند او هم از آنچه دوست‏دارد محرومش ميسازد.

روشنى چشمش در چيزى است كه زوال در آن راه ندارد،و بى علاقه‏گى و زهدش درچيزى است كه باقى نمى‏ماند،علم و حلم را به هم آميخته و گفتار را با كردار هم آهنگ‏ساخته، آرزويش را نزديك مى‏بينى،لغزشش را كم،قلبش را خاشع،نفسش را قانع،خوراكش را اندك، امورش را آسان،دينش را محفوظ،شهوتش را مرده و خشمش‏را فرو خورده است همگان به خيرش اميدوار،و از شرش در امانند،اگر در ميان غافلان‏باشد جزو ذاكران محسوب مى‏گردد، و اگر در ميان ذاكران باشد جزو غافلان محسوب‏نميشود. (ادامه دارد)

۶-۴-۱۳۹۰ ۰۱:۰۳ عصر
*
آبدارچی هیئت

ارسال: #5
خطبه ی همام ( قسمت اخر)

ستمكار(پشيمان)را مى‏بخشد،و به آنكه محرومش ساخته عطا ميكند،با آنكس كه‏پيوندش را قطع كرده مى‏پيوندد،از گفتار زشت و ناسزا بر كنار است،گفته‏هايش نرم،بديهايش‏پنهان،و نيكيهايش آشكار است.

نيكى‏هايش رو كرده و شرش رخ بر تافته است.در شدائد و مشكلات خونسرد و آرام‏در برابر ناگواريها شكيبا و بردبار،و در موقع نعمت و راحتى سپاسگزار است،نسبت‏به كسى كه‏دشمنى دارد ظلم نمى‏كند و به خاطر دوستى با كسى مرتكب گناه نمى‏شود پيش از آنكه شاهدو گواهى بر ضدش اقامه شود خود به حق اعتراف مى‏كند،آنچه را به او سپرده‏اند ضايع نمى‏كند، و آنچه را به او تذكر داده‏اند به فراموشى نمى‏سپارد،مردم را با نامهاى زشت نمى‏خواند،به همسايه‏ها زيان نمى‏رساند،مصيبت زده را شماتت نمى‏كند،در محيط باطل‏وارد نمى‏گردد و از دائره حق بيرون نمى‏رود اگر سكوت كند سكوتش وى را مغموم نمى‏سازد،و اگر بخندد صدايش به قهقهه بلند نمى‏شود،اگر به او ستمى(از دوستان)شود صبرمى‏كند تا خدا انتقام وى را بگيرد.

خود را در سختى قرار مى‏دهد اما مردم از دستش در آسايشند،خود را بخاطر آخرت‏به زحمت مى‏اندازد و مردم را در راحتى قرار مى‏دهد كناره‏گيرى او از كسانى كه دورى‏مى‏كند از روى زهد و به خاطر پاك ماندن است،و معاشرتش با آنان كه نزديكى دارد توام بامهربانى و نرمش است دوركشى‏اش از وى تكبر و خود برتر بينى نيست،و نزديكيش بخاطرمكر و خدعه نخواهد بود.

راوى مى‏گويد:هنگامى كه سخن به اينجا رسيد ناگهان‏«همام‏»ناله‏اى از جان بركشيد كه‏روحش همراه آن از كالبدش خارج شد.

امير مؤمنانعلیه السلامفرمود:آه من از اين پيشامد مى‏ترسيدم.

سپس فرمود:مواعظ و پند و اندرزهاى رسا به آنان كه اهل موعظه‏اند چنين مى‏كندكسى عرض كرد:پس شما چطور اى امير مؤمنان؟(يعنى توصيف پرهيزكاران با همام‏چنين كرد پس خود شما چطور.؟)

امامعلیه السلامفرمود:واى بر تو!هر اجلى وقت معينى دارد كه از آن نمى‏گذرد و سبب‏مشخصى كه از آن تجاوز نمى‏كند،آرام باش ديگر چنين سخن مگوى اين حرفى بودكه شيطان بر زبانت نهاد.

۶-۵-۱۳۹۰ ۰۶:۳۸ عصر
*
آبدارچی هیئت

شماره کاربر :4822

پست‌ها: 1

اعتبار: 0

ارسال: #6
گل3 RE: متقين كيانند؟؟؟؟؟؟( در گفتار اميرالمومنين)
خطبه متقین بسیار آموزنده و زیباست ممنون میشیم ادامه خطبه رو درج بفرمائید با تشکر فراوان....

ده ارسال آخر من :
    ۱-۱۶-۱۳۹۳ ۰۵:۵۹ عصر
    ارسال موضوع ارسال پاسخ

بروزرسانی موضوع (برای بروزرسانی کلیک کنید)My-BB.Ir